kbs_1140_OK

20-22 лютого у Карпатах відбудуться чи не перші змагання зі скітурингу в Україні.

Скітуринг, якщо зовсім просто, – це  лижні походи або короткі прогулянки на лижах. Залежно від характеру місцевості обирається і тип спорядження. Гірські умови вимагають міцних, надійних лиж, спеціальних комбінованих кріплень, що фіксують п’ятку черевика на спуску, а на підйомах дозволяють їй вільно рухатись, утворюючи підставку регульованої висоти для комфортного підйому навіть найстрімкішими схилами. А на ковзальну поверхню кріпиться спеціальна стрічка – камус, спрямовані в один бік волокна якої запобігають проковзуванню й дозволяють рухатись лижі лише в одному напрямку.

Складатимуться змагання з трьох етапів. Першого дня відбудуться короткі 15-кілометрові перегони невисоким хребтом зі схилами помірного нахилу. Це стане підготовчим і певною мірою відбірковим етапом.

Скітурингове кріплення

Добрі фізичні кондиції знадобляться як на підйомах, які доведеться долати самотужки, так і на спусках. Тут навіть вправним лижникам, що впевнено катають траси на гірськолижних курортах, потрібно буде показати високу майстерність.

На лісових стежках, просіках, у місцях з неоднорідною структурою снігу доведеться використовувати різні техніки спуску: “плугом”, “телемарком” з опорою на палки. Без падінь зможуть пройти ділянку лише досвідчені лижники.

Ті, хто вперше у житті стануть на скітури, на цьому етапі зможуть вирішити, чи братимуть участь у наступному випробуванні.

Другий етап – довгі й виснажливі перегони через Піп Іван Чорногірський, висота якого становить 2028 м. На вершині гори розташована будівля старої астрономічної  обсерваторії, знаної як “Білий Слон”. Власне тому, а ще й через ймення кемпу, у якому оселяться учасники, змагання мають назву “Кубок Білого Слона”.

Тим, хто бував на горі Піп Іван, відомо, що навіть влітку підйом і спуск на нього – мандрівка тривалістю 8-10 год.

Старт відбудеться у с. Дземброня. Перегони проходитимуть через стрімкий Смотрич. Учасникам потрібно чітко дотримуватись встановленого маршруту: навіть за несприятливих погодних умов. Щоб помилково не потрапити у лавинонебезпечний район або не скинутись у глухі важкодоступні місця, додатковою умовою участі стануть навички орієнтування з компасом, картою і GPS-навігатором.

pipIvan

Обсерваторія, яку в народі називають “Білий Слон”

Спуск від обсерваторії в напрямку оз. Марічейка і с. Шибене після довгого і виснажливого підйому видасться відносно легким. Внизу чекатиме автобус, який доставить усіх у кемп “Білий Слон” на ночівлю і відпочинок.

Третього дня відбудеться цікавий і пізнавальний етап змагань із порятунку в лавинах. На засніженому схилі, де умовно зійшла лавина, командам, за допомогою лавинних датчиків (біперів), увімкнених в режимі пошуку, потрібно буде знайти захований біпер (умовно, засипаного лавиною учасника). Він випромінюватиме радіосигнал на спеціальній частоті.

Лавинні датчики повинні бути в арсеналі усіх мандрівників, що взимку вирушають у гори, де є вірогідність сходу лавин. Таке спорядження в Україні трапляється доволі рідко. Тож усі матимуть можливість ознайомитись з основними принципами його використання. А в майбутньому, маючи такий пристрій на собі, почуватись трохи безпечніше під час катання на лижах дикими схилами. Адже відкопаний з лавини протягом перших 15 хв у 93% випадків залишиться живим і, швидше за все, здоровим. Але це тема іншої публікації…

Зрештою, випробувати себе і взяти участь у змаганнях зможе кожен. Жодних спеціальних обмежень організатори не встановлюють. Ознайомитись з умовами участі й зареєструватися можна на сторінці змагань https://life.ture.ua/ski-kubok-bilogo-slona/.