«ТУРОПЕРАТОР – ЕКО-ХУЛІГАН» В ДНІСТРОВСЬКОМУ КАНЬЙОНІ

Сьогодні був свідком неприємної історії, яка трапилась на Дністрі. Буду послідовним і розпишу все в хронології подій.

13.09.15 у нас був сплав за маршрутом село «Х» – село Незвисько.
Відповідно, вранці відбувався завіз спорядження на старт сплаву. Коли ми прибули на місце призначення, там вже знаходився табір іншої фірми, що організовує сплави по Дністру. Назвемо поки що цю фірму – «Y»

Їхні туристи вже відчалили, тож вони пакували табір і готувалися до виїзду. Перед цим працівники фірми Y організовували для туристів прийом їжі, що було видно по розкладених казанах та столах і т.д.
Ми розгрузили свої човни і я рушив на фініш сплаву. Від’їхавши від  берега Дністра 650 метрів по прямій, я побачив мікроавтобус фірми Y, який зупинився біля невеликого яру і викинув туди два великих мішка із сміттям. Яр через певну відстань впадає в Дністер, тож коли ідуть дощі, все сміття з нього попадає в ріку.

IMG_20150913_123746

фото з місця події

Я зробив водієві доволі культурне зауваження, на що він відповів, що тут і так багато сміття, тож він робить як всі. Я сфотографував машину і поїхав далі. Вирішив, що наші хлопці на сплаві вияснять хто це, а потім будемо думати, що з цим робити.  Та обставини склались таким чином, що довелося ще раз заїхати до ріки. Тож вияснювати довелося мені.

Працівники фірми Y  були на місці. Спочатку я спробував спокійно вияснити хто вони, та еко-хулігани запідозрили нехороше і вирішили не признаватись. Тоді я вже більш емоційно пояснив їм причину свого зацікавлення, на що отримав пояснення: «Ми запитали колись давно в місцевого голови куди скидати сміття, він сказав, що всі скидають сюди. Тож ми робимо так само і вже не вперше».
В своїх діях вони не бачили ніякої неправоти, хоча були згодні, що сміттєзвалище незаконне і на камеру представитись не хотіли.

Провівши з ними емоційну профілактичну роботу і записавши її епізоди на відео я повернувся до своїх справ. Звідки фірми вияснити таки вдалося. Дипломатія – велика сила.

Через одну годину я знаходився на фініші нашого сплаву і побачив там човни, що причалюють. Зрозумів, що це та сама фірма Y. Підійшов до них, вияснив хто є керівником і відвівши його в бік провів з ним розмову та пояснив ситуацію, що склалася.
Керівник уважно вислухав мене, в чомусь погодився, проте вважав, що якщо голова села сказав скидати сміття там, то це дійсно можна робити. Наводив слабкі аргументи типу: «А куди ж викидати», «в бусі немає місця щоб вивезти» і т.д.
Як на мене, то всі ці аргументи ніяким чином його не виправдовують, бо якщо було місце в бусі привезти той одноразовий посуд і банки з кукурудзою та пивом, то так само їх можна забрати вже без вмісту і вивезти на якесь сміттєзвалище подалі від Дністровського каньйону.

Моя позиція та кілька коментарів з цього питання:

+ сміття з Дністра та інших регіонів дикої природи (Карпати, Буг  і т.д.) треба вивозити в райони вже засміченні людьми –  на великі сміттєзвалища біля міст. Так ми не вирішимо проблему сміття на планеті загалом, але принаймні збережемо чистішими ті дикі куточки природи, що ще залишились. Окрім того, сміття яке буде звезене на великі сміттєзвалище має більше шансів потрапити на сміттєпереробні заводи, які колись та й з’являться. Окрім того на такому смітті можна ще й трохи заробити. Знаю це з власного досвіду.

+ Окрім того такі перевозки стають хорошим стимулом до сортування і розділення сміття. Органіка відділяється та закопується на місці і не смердить в транспорті, пластик пресується, щоб було більше місця і т.д.  Знаю це з власного досвіду.

+ Можна показувати пальцями на 70-ти річну бабусю з пенсією 700 грн, яка вивозить тачку сміття в яр біля села, але це не добрий аргумент для фірм, що організовують відпочинок, для відпочивальників, що приїхали на берег ріки на власному авто і т.д. У бабці дуже мало можливостей організувати правильний вивіз сміття з села і про глобальне потепління вона також не чула. А ви як привезли в машині, так же ж і заберіть.

+ Здивувало, що смітила фірма, яка сама працює в цьому регіоні. Це взагалі було дико і нерозумно. Стихійне сміттєзвалище знаходиться одразу поруч з дорогою, кудою заїжджають туристи, яр впадає в ріку, кудою вони сплавляються і т.д. Хіба так можна гадити на своєму робочому місці?

+ А бабці, сільради і голови, стихійні сміттєзвалища та переробні заводи, то окрема і довга історія. Починати все рівно треба із себе, а не чекати на такі глобальні здвиги.

ЧИМ ВСЕ ЗАКІНЧИЛОСЯ – в форматі пропозиції до туроператора-еко-хулігана

Думаю, тут проблема в нерозумінні скоєного, та певній людській лінивості до вирішення окремих питань.
Думаю, що стоянки за собою ви прибираєте добре і загалом прагнете до чистоти на ріці.

Тож є резон спустити справу на «гальмах» і не оприлюднювати назву фірми та не робити їй антирекламу.  Хай Y так і залишиться невідомим у нашому рівнянні, а цей допис буде простою вигадкою для виховання інших.

Проте, для цього є кілька умов:

  1. Ви більше ніколи не будете так робити тут і в інших місцях.
    Вивозьте своє сміття до себе в місто і викидайте в сміттєві баки біля супермаркету, де купували це пиво…
  2. Проводьте роботу з еко-виховання ваших працівників.
    Важливо не тільки прибрати місце стоянки, але вивезти своє та зібране сміття куди слід, а не скласти на березі ріки.
  3. І найголовніше: організуйте еко-акцію з прибирання того яру та вивезення сміття на найближчі великі сміттєзвалища.
    Дати акції обговоримо окремо. Думаю це варто зробити ще цієї осені. В крайньому випадку – до початку наступного сплавного сезону – квітень 2016 року. Зібрати людей, оплатити транспорт і т.д. це дешевше ніж втратити репутацію. Фото з акції скинете мені на пошту.

Що скажете?